Covid-19

Elever, kursister, medarbejdere og gæster på skolen skal kunne fremvise gyldigt coronapas (kravet udfases 1. august) > Læs vores retningslinjer
  • ophængt værktøj på et af skolens værksteder.

    Lokale uddannelsesudvalg - LUU

De lokale uddannelsesudvalg (LUU) består af repræsentanter for arbejdsgivere og arbejdstagere fra det bornholmske erhvervsliv.

Udvalgene rådgiver skolen om erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelser og har indflydelse på vores udbud af uddannelser.

> Se forretningsordenen for LUU'erne på Campus Bornholm her

Nedenfor ses medlemmerne af LUU'erne:

Auto

Arbejdstagere:

  • Formand Børge Hansen, Dansk Metal
  • Jan Henning Bendsen, Dansk Metal

Arbejdsgivere:

  • Christian West Hansen, Bilhuset Mogens Elmer A/S
  • Næstformand Jim Maar, Midtbornholms Auto A/S

Tilforordnede: 

  • John Anker, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Jeppe Pedersen, lærerrepræsentant, Campus Bornholm
  • Jeanet Hansen, praktikpladsrepræsentant, Campus Bornholm
  • Frederik T. Grønvall, elevrepræsentant, Campus Bornholm

Industrioperatøruddannelsen

Arbejdstagere:

  • Næstformand Merete Kock, 3F 
  • Linda F. Johansen, 3F
  • Jimmy E. Andersen, 3F

Arbejdsgivere:

  • Formand Nikolaj Rud Lindholm, DI/JENSEN Denmark A/S
  • Bo Folkmann, DI

Tilforordnede: 

  • John Anker, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Ole Hejlskov Nielsen, lærerrepræsentant, Campus Bornholm
  • Annette Barkov Christiansen, elevrepræsentant, Campus Bornholm
  • Marianne Mortensen, elevrepræsentant, Campus Bornholm

Murer

Arbejdstagere:

  • Rene Kofod Hansen, PL Entreprise
  • Næstformand Torben Folkmann, Henrik Alfreds Murerforretning

Arbejdsgivere:

  • Jens Kofoed PL-Enterprise, BYG
  • Formand Henrik Alfred Lund, BYG

Tilforordnede: 

  • John Anker, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Per Bjerregaard, lærerrepræsentant, Campus Bornholm
  • Jeanet Hansen, praktikpladsrepræsentant, Campus Bornholm

Metal

Arbejdstagere:

  • Niels Andersen, Dansk Metal
  • Næstformand Preben Holm, Dansk Metal
  • Jimmy Hjorth, Dansk Metal

Arbejdsgivere:

  • Formand Lars Knudsen, Brødrene Anker Aps, DI
  • Carlos da Silva, Jensen Denmark A/S, DI 
  • Vakant 

Tilforordnede: 

  • John Anker, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Claus F. Jensen, lærerrepræsentant, Campus Bornholm 
  • Bo Steen Jensen, lærerrepræsentant, Campus Bornholm
  • Jeanet Hansen, praktikpladsrepræsentant, Campus Bornholm
  • Casper Aakjær, elevrepræsentant, Campus Bornholm

Træfagenes Byggeuddannelser

Arbejdstagere:

  • Formand Søren Kjøller, Nordbornholms Byggeforretning
  • Henning Pedersen, Træfagenes bedømmelsesudvalg

Arbejdsgivere:

  • Tømrer & Snedker Niels Olsen, BYG
  • Næstformand, adm. direktør Bornholms Byggefor. Birger Olsen, BYG

Tilforordnede:

  • John Anker, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Mogens Christiansen, lærerrepræsentant, Campus Bornholm
  • Jeanet Hansen, praktikpladsrepræsentant, Campus Bornholm

Strøm & IT

Arbejdstagere:

  • Formand Jan Nielsen, Dansk El forbund
  • Henrik V. Jensen, Bornholms Hospital, DM

Arbejdsgivere:

  • Kim Seerup, Jensen Denmark A/S
  • Næstformand Steffen Nielsen, Nielsens-el

Tilforordnede:

  • John Anker, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Ib Rasmussen, lærerrepræsentant, Campus Bornholm

VVS

Arbejdstagere:

  • Michael Poulsen, Blik og Rør
  • Formand Sebastian D. Hansen

Arbejdsgivere:

  • Næstformand Jacob Svendsen, Flemming Svendsen VVS Aps
  • Christian Frandsen, Bornholm VVS

Tilforordnede:

  • John Anker, lederrepræsentant, Campus Bornholm

Merkantil

Arbejdstagere:

  • Næstformand Anne Bysted,  HK
  • Henrik Marckmann Hansen, HK – medarbejder BRK

Arbejdsgivere:

  • Formand, økonomichef Stine Hansen, BRK 
  • Jan Bidstrup, Din Tøjmand by Jan & Nalle, DI

Tilforordnede:

  • Mattias Landberg-Krarup, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Ulrik B. Larsen, lærerrepræsentant, Campus Bornholm

Mad Til Mennesker

Arbejdstagere:

  • Næstformand Jonna Nielsen, 3F
  • Tom Stobberup, 3F

Arbejdsgivere:

  • Mikkel Finne, Green Solution House, HORESTA
  • Formand Troels Madsen, Christianshøjkroen 
  • Benny Schou, Hotel Balka Strand, HORESTA

Tilforordnede:

  • Mattias Landberg-Krarup, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Anette Thunberg, lærerrepræsentant, Campus Bornholm

Ernæringsassistent

Arbejdstagere:

  • Næstformand Lilian Nexø, Bornholms Hospital - Fælleskøkkenet, Kost- og ernæringsforbundet
  • Marianne Pedersen, Bornholms Hospital, Kost - og Ernæringsforbundet

Arbejdsgivere:

  • Formand Hanne Stuhr, Bornholms Hospital - Fælleskøkkenet, Kost- og ernæringsforbundet
  • Nina Kragskov, leder af Devika

Tilforordnede:

  • Mattias Landberg-Krarup, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Helle Lind, lærerrepræsentant, Campus Bornholm

AMU Rengøringsuddannelser og Serviceassistentuddannelsen

Arbejdstagere:

  • Næstformand Merete Koch, 3F
  • Gerda Sode Hansen, FOA

Arbejdsgivere:

  • Vibeke Kofoed, ISS Facility Services A/S  
  • Formand Ann Juul Nielsen, BRK 
  • Verner Haagensen, Bornholms Hospital

Tilforordnede:

  • Mattias Landberg-Krarup, lederrepræsentant, Campus Bornholm
  • Marianne Kolstrup, lærerrepræsentant, Campus Bornholm

LUU Praktikcenter

  • Børge Hansen, formand LUU AUTO, næstformand LUU PC
  • Jim Maar, næstformand LUU AUTO
  • Lars Knudsen, formand LUU METAL
  • Preben Madsen, næstformand LUU METAL
  • Søren Kjøller, formand LUU TræF.
  • Birger Olsen, næstformand LUU TræF.
  • Stine Hansen, formand LUU Merk.
  • Anne Bysted, næstformand LUU Merk.
  • Troels Madsen, formand LUU GAS
  • Jonna Nielsen, næstformand LUU GAS 

Tilforordnede:

  • Jeanet Hansen, Campus Bornholm
  • Claus Jørgensen, uddannelseschef Campus Bornholm